SICAK SU GÜNEŞ ENERJİSİ

Sıcak su elde etmeye yönelik oluşturulan sistemlerdir. Güneş ışınlarının etkisi artırılarak sıcak su üretilmesini sağlamaktadırlar. Sıcak su sistemlerinde güneşi doğrudan gören genellikle ev ve iş yerlerinin çatıları gibi yerlere güneş kollektörü denilen toplayıcılar yerleştirilir. Kollektörler güneşin mevcut ısınma etkisini artırarak suyu ısıtmakla görevlidirler.

Kollektörlerin içinde yer alan sular elde edilen, yani güneşten emilen ısıyla birlikte ısınırlar. Kolay ısınan ve ısıyı bünyesine hapseden malzemeden üretilmiş olan kollektörler dayanıklı yapılarıyla yıllarca kullanılırlar.

Sıcak su sistemlerinde kollektörlerin ısıttığı suyu hemen kullanamaz ve tüm suyun depolanmasını beklersiniz. Depolama sırasında sıcaklığın sabit kalması için özel depolar kullanılır. Sıcak su sistemleri böylece suyu uzun süre soğumadan tutarlar.

Farklı özellikte olup bir çok güneş enerji sistemleri de bulunur. Günümüz de güneş enerji sistemleriyle ısıtma yapan yazlı ve kışlı sistemler kullanılmaya başlamıştır.

VAKUM TÜPLÜ SİSTEMLER

Vakum tüp nedir?
Güneşten gelen ışık enerjisini, ısı enerjisine çeviren ve bu enerjiyi yüksek oranda alan, iç içe geçmiş iki cam tüpün birleşmesiyle oluşan tüplerdir. Vakum tüpün içinde ısıyı kaybetmeme etkisiyle kışın dahi en ufak bir güneş görmesi dahilinde, sular ısınır ve bu ısıyı asla kaybetmezler. Olası hava şartları için sağlam olarak üretilmiştir.

Vakum tüplü güneş enerji sistemleri, güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su elde eder. Klasik güneş enerjili ısıtma sistemlerinde, güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürmek için aliminyum, bakır, metal parçalardan faydalanılır, bundan dolayı suların ısınması zordur ve o güneş enerjisinden su kullanılması zararlıdır.

Vakum tüplü kullanım sistemlerinde suyun herhangi bir metala temas etmemesi sonucu, kansolojen etkisi yoktur ve hijyeniktir. Vakum tüplerin üstün yeteneklerini şu şekilde sıralayabiliriz. Poliüretan sayesinde, diğer kolektörlerden farkı, geceleri ısı kaybını en az seviyeye indirir. Ve elde edilen ısıyı da termostat gibi her daim aynı seviyede tutar.

Vakum tüp güneş enerjilerinin su tankları nasıldır?
Klasik güneş enerjilerinden farkı olarak en önemlisi de galvaniz yani demir üzeri çinko kaplamadır. Su tankının paslanması, çürümesi ve suyu kirletmesine sebep olmakta ve paslanma ve çürümeye dayanıklı en uygun madde, krom nikellerdir, Bu yüzden vakum tüplü güneş enerjilerinde her daim, paslanmaz çeliklerden yapılmaktadır.