ISI POMPASI NEDİR ?

Isı pompaları; doğada mevcut olan ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlayan cihazlardır. Isı pompaları bu işlemi klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirmektedir. Yani sistemde kompresör ve soğutucu akışkan devresi mevcuttur. Hava, su ve toprak doğada bulunan ve bedava olan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Bu sebeple günümüzde ısı pompalarında en fazla hava kaynaklı ısı pompaları tercih edilmektedir.

Isı pompaları, enerji kaynaklarına göre hava kaynaklı, toprak kaynaklı ve su kaynaklı olarak üç temel grupta incelenebilir.

Doğal enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Hava kaynaklı ısı pompası basit olarak, dışarıdaki havanın içinde mevcut olan düşük sıcaklıktaki ısı enerjisini cihaz içerisindeki soğutucu akışkan üzerine alır, ardından az miktarda elektrik enerjisi kullanarak akışkanın sıcaklığını, ısıtmada kullanılabilir seviyelere çıkartır. Isı pompası ile üretilen ısıtma enerjisinin yaklaşık 4’te 3’ü havadan elde edilen çevre enerjisidir.

Elde edilen ısının iç ortamda dağıtılması işlemi ise en kolay su kullanılarak yapılır. Yani kombide olduğu gibi önce suyu ısıtırsınız. Sonra, bu sıcak suyu ısıtılması istenen yere pompalarsınız ve oradaki radyatörlerin içinden geçirerek ortamı ısıtırsınız. Isı pompası dışarıdaki havadan çektiği ısı enerjisini suya aktarır ve sonra da bu sıcak suyu tesisat ve radyatörlerin içerisinde dolaştırır.

Isı pompası çalışma şekli gereği, dışarıdaki havadan ısıyı çekebilmek için dış mekanda bulunması gereken bir dış ünite ve sonrasında ısıtılmış suyu içerideki tesisatta dolaştıracak pompayı da ihtiva eden bir iç üniteden oluşur.

Ayrıca ihtiyaç duyulursa bu sisteme sıcak kullanım suyu hazırlamak için bir boyler, yani iyi yalıtılmış ve kullanım suyunu depolayacak bir sıcak su tankı da eklenebilir.

AVANTAJLARI NELERDİR ?

Toprak – Su Kaynaklı Isı Pompası teknolojisi yeryüzünün belirli bir derinliğinde sıcaklığın yıl içinde nispeten sabit kalması gerçeğine dayanır. Bahsedilen derinlikte toprak tabakası kışın havadan daha sıcak, yazın ise daha soğuktur. Toprak – Su Kaynaklı Isı Pompaları kışın yeryüzünün altında veya yer altı sularında depolanmış ısıyı binaya, yazın bina içindeki ısıyı yeraltına taşıyarak doğanın bize verdiği bu avantajı kullanırlar. Kısaca yer altı; kışın bir ısı kaynağı, yazın ise bir ısı çukuru olarak davranır. Toprak – Su Kaynaklı Isı Pompaları günümüzde ısıtma – soğutma ve sıcak kullanım suyu elde edilmesinde kullanılmaktadırlar. Bu ihtiyaçların tümüne ısı pompası tek makinayla cevap verebildikleri için de tercih sebebi olmuşlardır.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Alkol su karışımı ile doldurulmuş polietilen boru toprağın içine yerleştirilir ve toprakla olan ısı alışverişinin gerçekleşmesini sağlar.
Sirkülasyon pompası, alkol su karışımını, ısı çukuru ile ısı pompası arasında dolaştırır. Alkol su karışımı, ısı enerjisini ısı çukurundan alır, buharlaştırıcıya transfer eder ve ısı pompasının işletilmesi için gerekli enerjiyi sağlamış olur.
Buharlaştırıcıya aktarılan enerji sayesinde soğutucu akışkan (R407A) buharlaşır ısı pompası soğutucu akışkan, kapalı bir devre içinde ve basınç altında dolaştırılır. Soğutucu akışkanın basıncı arttırıldığında sıcaklığı da yüksek mertebelere ulaşacaktır.
Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan gaz halinde çıkarak kompresöre ulaşır. Kompresörde sıkıştırılan gaz halindeki soğutucu akışkanın, basıncıyla birlikte sıcaklığı da artar.
Kompresörden geçen soğutucu akışkan, yoğuşturucuya ulaştığında ısısının büyük bir kısmını, plakalı ısı değiştiricileri yardımıyla, ısıtma tesisatı çevrimine aktarır. Soğuyan akışkan yoğuşur ve sıvı faza geçer. Daha sonra genleşme valfinde basıncı düşürülür ve ısı pompasıdüşük sıcaklıktaki soğutucu akışkan çevrimin başına dönmüş olur.

NERELERDE KULLANILIR ?

Isı Pompaları, tüm yaşam alanları için en uygun çözümleri sunar ve büyük ölçekli mekanları yaşanabilir kılar.

Konutlar, Oteller, Restaurant ve Cafeler, İbadethaneler, Hastaneler
Hava Alanları, Alışveriş Merkezleri, Fabrikalar, Ticari İş Yerleri
Besihaneler / Çiftlikler, Spor Kompleksleri, Havuz Kompleksleri,
Seralar